Rött ljus som lyser upp vassen i Göta älv en stjärnklar kväll!
Ljusets Magi vid Älven
13–14 och 20-21 februari 2026 | Skulpturparken vid Restad Gård & Hotell Hehrne
I februari händer något magiskt i Vänersborg.
Skulpturparken förvandlas till en spektakulär ljusupplevelse där konst, teknik och vinter möts i en färgstark och minnesvärd festival.
Ljusets Magi vid Älven är en ljuspromenad genom Skulpturparken, där parkens konstverk står i centrum och förstärks av specialdesignade ljusinstallationer. Ljuset är inte dekoration – det är en del av konsten. Varje installation är skapad för att lyfta former, skapa nya perspektiv och göra skulpturparken till ett upplyst utomhusgalleri efter mörkrets inbrott.
Festivalen är startskottet för en långsiktig satsning på Skulpturparken som besöksmål och ger både nya och återkommande besökare chansen att uppleva konsten på ett helt nytt sätt.
Skulpturparken i fokus
Under festivalen är majoriteten av ljusinstallationerna direkt kopplade till parkens konstverk. Vissa skulpturer belyses för att framhäva detaljer och material, andra får nytt uttryck genom färg, rörelse och skuggspel.
Promenaden tar dig genom hela parken och låter dig uppleva hur ljus kan förändra konst, rum och stämning. Oavsett om du är konstintresserad, nyfiken besökare eller bara vill uppleva något annorlunda, är detta en upplevelse som sticker ut.
Ljuspromenadens zoner – konst i fokus
Historiska ljusrum – projektioner som knyter samman platsens historia med konstverken
Naturens magi – skulpturer inramade av ljussatta träd och gångar
Interaktiv zon – lek med ljus i dialog med utvalda konstverk
Romantiska hörn – konst och ljus i mjuka former under Alla Hjärtans Dag
Final vid älven – konst, panorama och ljusshow i samspel med vatten och musik
Under fredag- och lördagskvällar har vi inslag av roliga familjeaktiviteter, tipspromenad, discgolf, pyssel i hotellobbyn och pulkaåkning.
Datum & öppettider
Festivalperiod: 13–14 och 20-21 februari 2026
Fredagar: 16.00–20.00
• Ljusshow kl. 16.00 & 20.00
Lördagar: 16.00–20.00
• Ljusshow kl. 16.00 & 20.00
Sportlovsdagar (16–20 februari):
• Ljuspromenaden tänd kl. 17.00–20.00
• Extra aktiviteter för barn och familjer
Entré
100 kr per person, från 12 år
Entrén inkluderar ljusarmband och karta över ljuspromenaden med information om skulpturer och installationer.
Betalning sker via Swish/QR vid incheckning på huvudparkeringen vid Restad Gård.
Mat, värme & avslut
För den som vill förlänga kvällen väntar afterwalk eller sittande middag på Hotell Hehrne, där ljusshowen fortsätter utanför hotellet.
Sportlov – kul med innehåll
Under sportlovsveckan är fokus på barn och familjer:
Tipspromenad för barn och vuxna
Prova discgolf
Åk pulka i backen vid Villa Hehrne
En trygg och lättillgänglig kvällsaktivitet
Alla Hjärtans Dag – 14 februari
En extra stämningsfull kväll med romantisk ljussättning i skulpturparken och möjlighet att boka en särskild Alla Hjärtans Dag-middag på Hotell Hehrne.
Ljusets Magi vid Älven en ny vinterfestival där Skulpturparken står i centrum, ljuset gör jobbet och upplevelsen lever kvar långt efter att du gått hem.

